Informacje prasowe

czerwiec 2019 rok

W dniach 8-10 maja 2019 roku odbyła się w Warszawie IX Międzynarodowa Konferencja Policyjna oraz towarzyszące jej Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2019. W trakcie trwania targów Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 S.A. zademonstrowały rozgłośnię elektroakustyczną REA-T na samochodzie terenowym Toyota LC 78.

Poniżej zamieszczono fragment artykułu red. Michała Nity zatytułowany „EUROPOLTECH 2019” opublikowany w Nr 6/2019 Nowej Techniki Wojskowej.

Więcej…

listopad 2018 rok

Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 S.A. przekazały Pilskiemu Muzeum Wojskowemu kopie dokumentacji technicznej wraz z niezbędnymi  instrukcjami rozgłośni elektroakustycznej typu SM „Pioner” na nadwoziu samochodu terenowego marki UAZ-452. Dzięki udzielonemu wsparciu ze strony  Spółki rozgłośnia będzie mogła zostać uruchomia i wykorzystana w przyszłości m.in. do bezpośredniego informowania mieszkańców Piły i okolic o organizowanych przez muzeum imprezach plenerowych.

Informacje prasowe

wrzesień 2017 rok

Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 S.A. oraz firma Sky Tronic na mocy  podpisanego dokumentu zadeklarowały chęć współpracy w zakresie wspólnego prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w celu opracowania i produkcji nowoczesnych systemów rozpoznania obrazowego opartych na bezzałogowych statkach powietrznych na potrzeby polskiej armii. Na mocy listu intencyjnego Sky Tronic będzie wspierać Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 S.A. nowymi technologiami dla dronów, natomiast partner, WZŁ-2 S.A.  będzie współpracować w zakresie działalności produkcyjnej i logistycznej.

Informacje prasowe

Prezentuj_Bron_MSPO2016

wrzesień 2016 rok

20 LAT Z HARRISEM

Centrum Serwisowo-Szkoleniowe Systemów Radiowych w Czernicy jest bardzo nowoczesne. Są w nim trzy dobrze wyposażone sale szkoleniowe, wygodne zaplecze socjalne, warsztaty serwisowe, magazyn sprzętu oraz serwer dostępu do sieci teleinformatycznej.

Treść całego artykułu

03 wrzesień 2012 rok

Mobilny Węzeł Teleinformatyczny

Mobilny Węzeł Teleinformatyczny (MWT) to nowoczesna aparatownia zorientowana na osiąganie zdolności operacyjnej w zakresie zintegrowanych systemów wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki C4ISR. Stanowi platformę teleinformatyczną o budowie komponentowej, dedykowaną do pracy sieciocentrycznej, zgodnie z koncepcją NNEC….

Treść całego artykułu

03 wrzesień 2012 rok

Mobilny Węzeł Teleinformatyczny w WZŁ-2 S.A.

Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 S.A., we współpracy z WB Electronics oraz KenBit, rozpoczęły prace mające na celu opracowanie kompletnego systemu węzłów teleinformatycznych zarówno w wersji kontenerowej jak i przenośnej. Przeznaczeniem systemu jest integracja systemów wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki C4ISR. Węzeł ma zapewnić infrastrukturę umożliwiającą budowanie sieci informatycznych, a w konsekwencji tworzyć struktury, umożliwiające prowadzenie działań sieciocentrycznych, we wszystkich rodzajach sił zbrojnych.

MWT bazuje na 15-stopowym, szczelnym elektromagnetycznie kontenerze mającym certyfikat SKW kategorii „TAJNE”. Platformą transportową ma być ciężarowy samochód o podwyższonej mobilności, umożliwiający przewożenie czteroosobowej załogi. Zainstalowane urządzenia pozwalają na budowanie pakietowych sieci IP typu LAN/WAN oraz sieci kompatybilnych z systemami Storczyk i ISDN. Dodatkowo będzie istniała możliwość zabudowania podsystemów łączności radiowej UKF i KF pozwalającej na sprzęgnięcie łączności pola walki z siecią telefonii przewodowej klasy Storczyk.

Treść całego artykułu

26 październik 2011 rok

“Wybuchy radiowo sterowane”

Do końca października 2011 roku do jednostek inżynieryjno-saperskich trafią kolejne zestawy do radiowego sterowania wybuchami (ZRSW) w wersji „P”.

Przetarg na dostawę dla wojska 15 kompletów takich urządzeń wygrały Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 S.A. w Czernicy. Stosowna umowa między Inspektoratem Uzbrojenia a zakładami została już podpisana. ZRSW są urządzeniami umożliwiającymi inicjowanie detonacji materiałów wybuchowych niewybuchów z czasów wojny i innych ładunków na odległość, bez konieczności stosowania lontów i przewodów elektrycznych. Odpalanie ładunków odbywa się za pomocą fal radiowych płynących z nadajnika do odbiornika, który jest zarazem zapalarką podłączoną do spłonki inicjującej. Zestaw składa się zazwyczaj z nadajnika i sześciu odbiorników, które można sukcesywnie dokupować. Zamówione przez armię zestawy do radiowego sterowania wybuchami są skonstruowane i w całości produkowane przez Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 S.A. Urządzenia są bezpieczne, bo procedury uruchomienia zostały zaszyfrowane. Wykluczono więc możliwość przypadkowej detonacji z użyciem innych urządzeń emitujących fale radiowe oraz przez osoby nieuprawnione. Dzięki ZRSW można wysadzać z odległości 450 metrów, a przy bardziej niebezpiecznych ładunkach, używając przedłużonej anteny, nawet z 800 metrów.

Treść całego artykułu

26 październik 2011 rok

“Wojsko mówi Barytonem”

Od kilku lat do armii trafia nowoczesny sprzęt rozgłoszeniowy.

24 sierpnia 2011 roku 2 Regionalna Baza Logistyczna z Warszawy podpisała umowę na dostarczenie wojsku kolejnych trzech rozgłośni typu Baryton. Dostawcą będzie ich wytwórca – Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 SA z Czernicy. Kontrakt jest wart ponad 1,5 miliona złotych. Po wykonaniu zlecenia będziemy mieć w armii 26 rozgłośni elektroakustycznych wyprodukowanych w tych zakładach. Oprócz Barytonów w przedsiębiorstwie powstają bardziej rozbudowane i lepiej wyposażone urządzenia rozgłoszeniowe typu Perkun. Jedne i drugie osadza się na podwoziach osobowo-terenowych Honkerów 2000, kupionych bezpośrednio u producenta lub dostarczonych do zabudowy przez wojsko. Jest możliwość montowania nadwozia i całego osprzętu elektroakustycznego także na innych podwoziach. Urządzenia elektroakustyczne znajdują zastosowanie w warunkach pokojowych i bojowych. Najczęściej używane są do nagłośnienia terenu podczas uroczystości wojskowych. W poligonowych obozowiskach pełnią rolę polowego radiowęzła. W trakcie szkolenia mogą imitować odgłosy pola walki, urealniając atmosferę wykonywanych zadań. W warunkach misji służą do nadawania komunikatów dla ludności zamieszkującej w strefie operujących wojsk. Urządzenie rozgłoszeniowe REA-UR Baryton ma głośniki o mocy akustycznej 800 wat, z których dźwięk słyszany jest nawet w odległości 2 kilometrów.

Treść całego artykułu

25 lipiec 2010 rok

“Wiązanie łączności”

W Wojskowych Zakładach Łączności Nr 2 S.A. odbyła się prezentacja sprzętu firmy Harris. Przedsiębiorcy demonstrowali możliwości integracji sprzętu amerykańskiego potentata z urządzeniami łączności i systemami radiowymi używanymi w Siłach Zbrojnych RP. Podobnie jak na wędrzyńskim poligonie podczas “Borsuka 10”, w WZŁ-2 S.A. znalazło się wyposażenie teleinformatyczne stanowisk dowodzenia różnych szczebli. W centrum szkoleniowym zakładu, wyposażonym przez firmę Harris, udostępniono uczestnikom wiele rodzajów urządzeń KF/UKF oraz systemów komputerowych. W centrum uwagi był sprzęt łączności taktycznej najnowszej generacji typu Falcon III, w tym szerokopasmowe radiostacje serii RF-7800M, osobiste żołnierza serii RF-7800S oraz mniejsze dwukanałowe RF-7800V-HH.

Treść całego artykułu

Polska Zbrojna Nr 29 (703)

18 lipiec 2010 rok

“Słońce do szeregu”

Podczas realizacji projektu ogniw fotowoltaicznych są również opracowywane urządzenia współpracujące z bateriami słonecznymi, takie jak przetwornice, regulatory napięcia oraz układy sterowania, które stanowią elementy pośredniczące między baterią solarną a akumulatorem, gwarantujące odpowiednią „jakość” prądu i niezawodność całego zestawu. Jedna solarna elektrownia przewoźna o szczytowej mocy 5 kilowatów w dobrych warunkach oświetleniowych, na przykład w krajach basenu Morza Śródziemnego, może wytworzyć około 8 tysięcy kilowatogodzin energii rocznie.

Istnieje możliwość stworzenia ogniw przez polskie placówki naukowo-badawcze oraz zakłady produkcyjne i to wyłącznie z polskich komponentów. Do dwóch instytutów pracujących nad pomysłem dołączyły jeszcze Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 S.A. z Czernicy.

Treść całego artykułu

Polska Zbrojna Nr 15 (638)

12 kwiecień 2009 rok

„Cyfrowa przyszłość”

W firmie słyszy się często, że choć Czernica jest małą wioską, to tu zaczyna się dowodzenie całą polską armią. Coś w tym jest, skoro większość najnowocześniejszych cyfrowych systemów łączności i środków dowodzenia pola walki używanych w jednostkach powstała właśnie w WZŁ-2. Gdy gdziekolwiek na poligonie padają nazwy: Jaśmin, Irys, Baryton, ZWD-3 (zautomatyzowany wóz dowodzenia), AWRS (aparatownia wielodostępnego radiowego simpleksu) czy mowa jest systemach telekomunikacyjnych lub cyfrowych transmisjach danych w zakresach KF i UKF, każdy specjalista wie, że wykonawcami lub współwykonawcami tych urządzeń są inżynierowie z Czernicy.

Wizytówką zakładu jest unowocześnienie systemu dowodzenia i łączności 18 Bielskiego Batalionu Desantowo-Szturmowego. Wozy dowodzenia na podwoziu HMMWV, które żołnierze z Bielska-Białej odebrali z Czernicy, są kompatybilne z systemami innych armii NATO. Przygotowane zostały do zapewnienia komunikacji na szczeblu batalion-kompania. Umożliwiają wymianę informacji data/voice w ruchu i na postoju. Zapewniają łączność radiową i przewodową, pozwalają monitorować i sygnalizować zagrożenia powodowane użyciem broni masowego rażenia.

Treść całego artykułu